Ilutaimede ja -põõsaste lõikamine

Kirjuta oma murest mõne taimega.

Moderaatorid: ponderosa, Nurga puukool, okaspuu

Vasta
Kasutaja avatar
Madis34
Postitusi: 7
Liitunud: K Jaan 29, 2014 14:36:53

Ilutaimede ja -põõsaste lõikamine

Postitus Postitas Madis34 » L Mär 08, 2014 12:57:18

Iga kevadisest aktuaalsest murest pikemalt:

Tugev lõikus, s.t. noorenduslõikus, soodustab täiskasvanud puude ja äsjaistutad, kuid kasvus pidurdunud puude adventiivpungadest ehk nn lisapungadest uute võrsete kasvamist. Adventiivpung ei teki lehe kaenlasse, vaid täiskasvanud koe rakkudest. Noorenduslõikuse abil saab samuti reguleerida juure ja võra vahelist tasakaalu ja proportsiooni sellistel puudel, mida kavatsetakse ümber istutada. Ilmastikutingimuste või kahjurite läbi kahjustunud puude tugev lõikaminevõib nende paranemist ja kasvu soodustada. Vahel tuleb lõigata ka puu võra, et teha ruumi aias kasvavatele teistele taimedele-puudele.
Vanematel puudel, mille võrsete juurdekasv on vähene, saetakse vigastatud ja üleliigsed oksad täiesti ära. Puu latva kärbitaksesoovitud kõrguseni ja külgoksi lõigatakse nii, et puuvõra oleks koonusekujuline. Lõiked tehakse külgokste pealt. Väiksemad oksad ja võrsed jäetakse mahlakogujateks alles, et liiga jõudsat võrsete tekkimist vältida.
Äsjaistutatuid puid, mille kasv on peatunud, saab uuesti kasvama ergutada, kui lühendada oksi kolmandiku võrra nende pikkusest. Oksad lõigatakse ära kõrvalokste või kasvupungade kohalt. Väiksemaid oksi ära ei lõigata. Ladvavõrset kärbitakse nii, et tekiks tasakaal ja proportsioon okste ja ladva vahel. Kui ladvavõrse on nõrgalt arenenud, võib selle teatud juhtudel asendada lähedal asuvast kõrvalpungast kasvava uue ladvavõrsega.
Puid, mida kavatsetakse ümber istutada, lõigatakse aasta enne seda. Kõigepealt harvendatakse puuvõra põhjalikult, seejärel lühendatakseallesjäetud oksi nende pikkusest poole võrra. Latv lõigatakse lühemaks, võttes arvesse ülejäänudvõraokste pikkust.
Noorenduslõikuse tulemusena areneb esimesel kasvuhooajal pärast lõikamist terve rida uusi võrseid. Osa neist võrsetest moodustavad uue võra. Esimesel harvendamisel jäetakse sellised võrsed lõikamata. Ülejäänud võrseid ja oksi vähendatakse arvuliselt, liiga pikad võrsed lühendatakse. Puu jaoks täidavad need endiselt mahlakoguja funktsiooni. Harvendatakse esimesel talvel pärast noorenduslõikust.
Edaspidi hooldatakse puud iga-aastaste hoolduslõikusega, kuni võra on uuesti täiesti välja arenenud.

Info allikas: Ilutaimede ja -põõsaste lõikamine

Vasta