soolopuu

Kirjuta oma murest mõne taimega.

Moderaatorid: ponderosa, Nurga puukool, okaspuu

Vasta
chin
Postitusi: 30
Liitunud: N Aug 11, 2005 12:52:24
Asukoht: Haapsalu

soolopuu

Postitus Postitas chin » E Aug 15, 2005 16:55:16

mul on aias kaks päikesepaistelist kohta, kuhu sooviks istutada soolopuu. Mõlemad võiksid olla okaspuud, neist üks kuni 5 meetrit, laiem ja kaharam, et varjaks vaadet aeda, teine võib olla kõrgem, aga väga kaunis, sest on hästi vaadeldav ja lõpetab vaadet. Huvitam oleks kuulda asjatundjate soovitusi.

Kuuseke

lihtsamad ja täiesti külmakindlad...

Postitus Postitas Kuuseke » K Aug 17, 2005 09:06:04

...soolopuuks Torkava kuuse üks sinisemaid sorte 'Hoopsi'
http://www.lloydsnursery.com/images/Hoopsi%20Spruce.jpg
ja tahaplaanile Alpi seedermänd.....
http://www.boga.ruhr-uni-bochum.de/html ... cembra.JPG


Kuuseke :wink:

chin
Postitusi: 30
Liitunud: N Aug 11, 2005 12:52:24
Asukoht: Haapsalu

chin

Postitus Postitas chin » E Aug 22, 2005 08:50:20

tänud, Kuuseke, mõlemad on hea valik, torkav kuusk kannatab vist ka pügamist. Kas alpi seedermänd on nn lollikindel valik, st suht haiguskindel ja ei vaja pritsimist.

Kasutaja avatar
ponderosa
Toimetaja
Postitusi: 66
Liitunud: R Okt 21, 2005 20:30:48

Postitus Postitas ponderosa » E Nov 07, 2005 22:17:55

Alpi seedermänd varieerub küllaltki palju ka liigi siseselt. Samuti sõltub minu arvates võra tihedus kaharus ja pikkus lisaks valgustatusele väga oluliselt ka pinnasest, viljakusest ja niiskusest. Puule kehvades kasvutingimustes kipub alpi seedermänd alt kiiresti laasuma, seda isegi korraliku valgustatuse juures ning alates ca 30 eluaastast säilub siis vaid ladva nutt. Hedas tingimustes säilitab ta aga kogu võra sajanditeks!!!
Mul oli tänavu kahju vaadata kuidas jaanuari torm oli Taagepera mõisapargis murdnud minu arvates ca 150 aastase täis elujõus seedermänni, tüve läbimõõt võis olla ca 50-60 cm.

Kasutaja avatar
ponderosa
Toimetaja
Postitusi: 66
Liitunud: R Okt 21, 2005 20:30:48

Postitus Postitas ponderosa » E Nov 07, 2005 22:28:40

Ilmselt on juba sul otsus tehtud ja puud valitut ning istutatud. Eestil on see häda, et pole korraliku talve ega korralikku suve, seetõttu on vähesed võõramaised okaspuud meile sobilikud. Paljud kasvavad esimese ebasobiva talveni, paljude eluiga jääb suhteliselt lühikeseks. Paljud kiratsevad.
Üks okaspuu on ka lehis, mis vahel oma õhulisusega sobib kuuse asemele, paraku vaadet varjama ta ei sobi.
Seedermänni kõrval võiks kultiveerida makedoonia mändi (pinus peuce) millel ka h väga ilus okastik, veelgi kenam on see tema sugulasel, pinus strobusel (valge mänd), mis aga kardab marjapõõstel leiduvat seenhaigust ja kipub meil nakatuma.

chin
Postitusi: 30
Liitunud: N Aug 11, 2005 12:52:24
Asukoht: Haapsalu

Postitus Postitas chin » K Nov 09, 2005 16:25:52

minu soolopuu valik oli tehtud ja tänaseks juba muutunud ning ilmselt muutub veel, sest saabus mullahunnik, mis kallati kavandatud istutuskohale. Hetkel ootan kevadet ning pean jätkuvalt plaani, nii et kõik head nõuanded on teretulnud. Tuttav haljastaja soovitas samuti mändide poole vaadata. Mida arvata rumeelia männist (pinus peuce)?

chin
Postitusi: 30
Liitunud: N Aug 11, 2005 12:52:24
Asukoht: Haapsalu

Postitus Postitas chin » K Nov 09, 2005 16:32:34

mul kukub ka nüüd nii välja, et ise küsin ja ise vastan. Ilmselt on makedoonia ja rumeelia mänd üks ja sama, ladinakeelne nimetus on ju mõlemal üks. Kui nii, siis olen jälle targem.

Kasutaja avatar
ponderosa
Toimetaja
Postitusi: 66
Liitunud: R Okt 21, 2005 20:30:48

pinus peuce

Postitus Postitas ponderosa » N Nov 10, 2005 17:25:58

Jah, makedoonia ja rumeelia on samad männid.
Ameerira uhkus on muidugi pikaokkaline gigant pinus ponderosa, ehk kollane mänd, kasvab ka meil, aga mitte nii kiiresti ja hästi, seega suure ilupuuna suurel krundil täiesti arvestatav 15 ja rohkem cm pikkade okastega 8)

Madis Mänd

Postitus Postitas Madis Mänd » R Nov 11, 2005 07:57:31

Ilus on ka must mänd(Pinus Nigra).
Kasvab paremini kui kollane mänd,mitte küll nii pika okkaga.
Ilus puu üksikult istutades.Kuid ruumi peab olema,kasvab suuremaks kui harilik mänd.Võra samuti laiem. :roll:

Kasutaja avatar
ponderosa
Toimetaja
Postitusi: 66
Liitunud: R Okt 21, 2005 20:30:48

Postitus Postitas ponderosa » T Nov 15, 2005 21:54:54

Pinus nigra kui laia areaaliga liigi puhul on ilmselt oluline ka seemne päritolu. Tasub lugeda hiljuti ilmunud "Okaspuud" raamatut :!:

chin
Postitusi: 30
Liitunud: N Aug 11, 2005 12:52:24
Asukoht: Haapsalu

Postitus Postitas chin » K Nov 16, 2005 13:42:38

Ponderosa, sa paistad okaspuude ja nende probleemidega kursis olevat.
Huvitav oleks teada, mis on sinu lemmik okaspuu ja miks?

Kasutaja avatar
ponderosa
Toimetaja
Postitusi: 66
Liitunud: R Okt 21, 2005 20:30:48

Postitus Postitas ponderosa » N Nov 17, 2005 21:54:59

Ei julge end neis asjus suureks spetsisks pidada, puudub ka vastav erialane haridus.
Huvi okaspuude suhtes on aga olemas, eriti olen üritanud uurida pinus´eid, mida meil vaid üks liik looduses, aga palju ameerika kontinendil :)

Vasta