Hekk mägimännist.

Kirjuta oma murest mõne taimega.

Moderaatorid: ponderosa, Nurga puukool, okaspuu

Vasta
Katrin

Hekk mägimännist.

Postitus Postitas Katrin » P Apr 03, 2005 18:29:53

Tere, olen otsustanud rajada krundi põhjaküljele mägimänni heki. Kuna krundil kasvab looduslikult noori mände, siis arvan, et pinnas on sobiv. Valgust peaks ka jaguma. Nüüd on mul tekkinud küsimus, millist sorti kasutada, kas harilikku või `Gnomi` või on veel variante? Milline neist on kiirema kasvuga, milline peaks olema istutustihedus, kui kaugele peaks nad istutama võrkaiast? Ehk on veel midagi millega peaksin arvestama?

Kasutaja avatar
Nurga puukool
Toimetaja
Postitusi: 309
Liitunud: E Mär 07, 2005 18:00:39
Asukoht: Harju mk,Nissi vald,Ellamaa,Nurga talu
Kontakt:

Postitus Postitas Nurga puukool » E Apr 04, 2005 07:10:59

Kõige odavam ja lihtsam on kasutada harilikku mägimändi(pinus mugo mughus),mida on saadaval paljudes puukoolides.Vahekauguseks võib panna 70-100cm,olenevalt vajadusest kui kiiresti on vaja saada varjuandev hekk.Mägimänd talub hästi ka kärpimist.Erinevalt teistest hekitaimedest aga lõigatakse(murtakse) mägimännil noori puitumata võrseid enne kui nad okkad välja viskavad.Sellisel puhul jõuab taim järgmiseks aastaks moodustada murde kohale uued kasvud.
Sellisel moel saab hoida mägimändi madalamana kui ta kasvaks looduslikult.
Lisaks harilikule mägimännile(Pinus mugo mughus,kasvukõrgus 3-4m) ja mägimänni kääbusteisendile(Pinus mugu pumilio,kasvukõrgus 0,5-0,7m )on mägimännil hulgaliselt sorte,mis erinevad kõrguse ja värvuse poolest.
Kuid nagu enamiku taime sortidega on sordid tunduvalt aeglasekasvulised ja kallimad(poogitud).Samas aga ei vaja nii paju hooldust(pügamist) nagu harilik mägimänd.
Rohelise okka värvusega,tihedad põõsasja kujuga sordid:
*FRISIA - kuni 2m,
*GNOM- kuni 2,5m,
*KNAPENBURG-kuni 1,5m,
*KOBOLD- kuni 1,5m,
Rohelise okka värvusega,sammasja kujuga sordid:
*COLUMNARIS- kuni 2-3m,laius 0,5-0,6(0,7)m,
Kollase varjundiga okkaga,tihedad põõsasjad sordid:
*WINTERGOLD- kuni 2m,
*ZUNDERT-kuni 1,2m,
*OPHIR-kuni 1,2m.

:wink:
Rudolf
Nurga puukool

Katrin

veel mägimännihekist

Postitus Postitas Katrin » E Apr 04, 2005 18:29:22

Ma väga tänan põhjaliku vastuse eest, kuid mul on veel mõed küsimused, mis ehk aitaksid mul otsusele jõuda.
Kuna sooviks on tõesti võimalikult kiiresti varjuandev hekk saada, siis tuleks ilmselt eelistada harilikku mägimändi. Kas pole ohtu (ka noorte võrsete hoolsal kärpimisel), et siiski vanemas eas männid alt laasuvad? Kui suur on `Gnomi`aastane juurdekasv? Kas selle sordi puhul pole võrsete kärpimine nii oluline? Kui tihti peaks neid istutama ja mis on Teie puukoolis nende hind?

Kasutaja avatar
Nurga puukool
Toimetaja
Postitusi: 309
Liitunud: E Mär 07, 2005 18:00:39
Asukoht: Harju mk,Nissi vald,Ellamaa,Nurga talu
Kontakt:

Postitus Postitas Nurga puukool » T Apr 05, 2005 14:00:17

Laasumine võib tekkida alles peale 30-50 aastat.
Pügamise korral aga taim läheb nii tihedaks et seda probleemi arvatavasti teil nii pea ei tule.
'Mopsi' aastane juurdekasv on 10-15 cm(põhiliigil kuni 30cm).Pügamist ta kindlasti ei vaja,sest sordi omapära ongi tihe kerajas kuju.
Nurga puukoolis kõik poogitud vormid algavad 300 kroonist olenemata sordist.Me hinnad on selle kohapealt võrdsed,samas selliste tavalisemate
sortide puhul nagu näiteks 'MOPS' on võimalik leida mujalt isegi odavamalt.Kuid haruldasemad sordid mille maksumus on meil samuti 300 krooni on firmade nimesid nimetamata olnud Tallinnas müügil ka 900 krooniga!!! :o
Rudolf
Nurga puukool

Vasta