Jõulupuu aastateks.

Tutvusta uusi ja huvitavaid taimi.

Moderaatorid: ponderosa, Nurga puukool, okaspuu

Vasta
Kasutaja avatar
Nurga puukool
Toimetaja
Postitusi: 309
Liitunud: E Mär 07, 2005 18:00:39
Asukoht: Harju mk,Nissi vald,Ellamaa,Nurga talu
Kontakt:

Jõulupuu aastateks.

Postitus Postitas Nurga puukool » T Dets 05, 2006 20:07:45

Jõulupuu aastateks.

Kui iga-aastane kuuse tuppa toomine tundub julma kuuseraiskamisena, siis istutage parem õue jõulupuu. Head puude tundjad soovitavad hariliku kuuse kõrvale ka teisi okaspuid, mis sellesse rolli sobivad.
Tulevase jõulupuuga oleks kõige õigem arvestada juba aiaplaani tehes. Kuid puule hiljemgi asukohta valides kaaluge, kas see ka koduaknast hästi paistab muidu saate ilust osa ainult õues olles.
Enamik mõeldavaid puu-kandidaate vajab ka võimalikult päiksepaistelist kasvukohta, sest seal areneb neil ilus kompaktne võra.

OKASPUUKOLLEKTSIONÄÄR ANDRES VAASA: "ÕUE JÕULUPUU EI PEA OLEMA KUUSK".

"Eesti kliimas õue jõulupuuks sobivaid liike on õnneks mitmeid. Meie traditsiooniline jõulupuu on küll harilik kuusk (Picea abies), kuid tavalise õue jaoks kasvab ta liiga ruttu suureks ja võimsaks ning tuleks kardetavasti peagi maha võtta.
Kuusele asendajat otsides peate kindlasti teadma, kui kõrgeks üks või teine liik sirgub. Iga puu kasvukuju ja suurust saab muidugi pügamisega ohjes hoida, kuid otstarbekam on koduaeda istutada aeglase kasvuga ja meid seega ka kauem rõõmustavaid okaspuuliike ja -sorte.
Õue jõulupuuks võite näiteks istutada serbia kuuse (Picea omorika), torkava kuuse (P. pungens) või musta kuuse (P. mariana).Samuti sobivad ka nulgude kõrgekasvulised liigid :Palsami nulg,Fraseri nulg,Jaapani nulg ja värdnulg. Nende kasvu saate pügamisega piirata.
Pilt1:Pügatud nulud Ameerika puukoolis,kasvatatakse justnimelt jõulupuudeks!
Pilt

Ameerikas kasutatakse jõulupuudena mitut liiki mände. Miks mitte meilgi istutada aeda mõni kaunis mänd, mida jõuluks ehtida. Sobivad siberi seedermänd (Pinus sibirica), alpi seedermänd (P. cembra), korea seedermänd (P. koraiensis) ja rumeelia mänd (P. peuce). Need puud kasvavad noores eas väga aeglaselt, hiljem kasv kiireneb. Jõulupuule vormi andmiseks võite neid pügada. Haigustele vastuvõtlikele seedermändidele tehke aga ka profülaktilisi pritsimisi.
Pilt2:Pügatud harilik mänd (Pinus sylvestris).
Pilt


VÄIKEAEDA VALIGE VÄIKE PUU.

Kui teile meeldib puu arengut ja kasvu jälgida, võite aeda valida ka mõne eriti aeglase kasvuga okaspuusordi.
Ilusa kitsaskoonilise võra ja tiheda okastikuga on serbia kuuse sort 'Nana'. Puu kõrgus võib 40aastaselt ulatuda pisut üle nelja meetri, laius on siis 1,5 m ringis. Suvel teevad puu ilusaks kirjud okkad, mis pealt on rohelised, alt aga kahe laia kriitvalge triibuga. 'Nana' sobib hästi alpiaeda ja väikestesse linnaedadesse.
Korea nulg (Abies koreana) sobib oma aeglase kasvu ja tagasihoidliku suurusega nululiikidest väikesesse aeda kõige paremini. Paari meetri kõrguseks puuks kasvamine võtab tal paarkümmend aastat aega. Pealt tumerohelised ja alt kahe laia kriitvalge triibuga kaetud okkad värelevad eriti kaunilt siis, kui tuul oksi kõigutab. Ka hakkab korea nulg juba noorelt rohkeid käbisid kandma.
Pilt3:Korea nulu sort 'Silberlocke' - on veel aeglasema kasvuga ja huvitavate keerdus hõbedaste okastega,kuid ka poole aeglasema kasvuga!
Pilt

Mäginulud sobivad hästi alpiaeda. Mäginulu (A. lasiocarpa) sorti 'Compacta' võib pidada üheks kaunimaks jõulupuuks. Ilusad sinakashallid okkad tihedas oksastikus ja korrapärase kujuga võra teevad puust tõelise aiaehte kogu aastaks. Eesti ilusamad mäginulud 'Compacta' kasvavad Luual. 30-aastaste puude kõrgus on kuni 3 m ja laius 1,5 m.
Pilt4:Mäginulu 'Compacta' 15 aastased taimed(1,8m).
Pilt

Mäginulu sort 'Argentea' erineb sordist 'Compacta' vaid okaste sinakama värvuse, hõredama oksastiku, kiirema kasvu ja suuremate mõõtmete poolest.
Nulge võib kahjustada okastel elav villtäi. Villtäi tõrjeks kasutage insektitsiide, sest kui kahjureid on palju, võib teie puu isegi hukkuda.
Mägimänni (Pinus mugo) sort 'Columnaris' sobib oma sammast meenutava võra tõttu samuti väikeaia jõulupuuks. Tumeroheliste okastega puu võib paarikümne aastaga kasvada ligi kahe meetri kõrguseks ja meetri laiuseks.

A.Vaasa - Maakodu 2003/12
Rudolf
Nurga puukool

Vasta