Suured allahindlused - Artikkel Päevalehest-23.09.05

Moderaatorid: ponderosa, Nurga puukool, okaspuu

Vasta
Kasutaja avatar
Nurga puukool
Toimetaja
Postitusi: 309
Liitunud: E Mär 07, 2005 18:00:39
Asukoht: Harju mk,Nissi vald,Ellamaa,Nurga talu
Kontakt:

Suured allahindlused - Artikkel Päevalehest-23.09.05

Postitus Postitas Nurga puukool » K Sept 28, 2005 08:51:10

Puukoolid ja aianduskeskused pakuvad sügisel suurt allahindlust.

Et sügisene istutushooaeg kestab pea oktoobri keskpaigani otsustas Aialisa kiigata Tallinna ja lähiümbruse aianduskeskustesse ja puukoolidesse, et uurida milliseid taimi ja istikuid pakutakse. Ning missugune on hinna ja kvaliteedi suhe.
Ringsõidu tegid koos Aialisaga kaasa ning jagasid lahkelt soovitusi ja nõuandeid Eesti Dendroloogia Seltsi esimees Aino Aaspõllu ning ning Ellamaa arboreetumi peremees ja okaspuude
kollektsionäär Rudolf Pehter.
Üsna sõidu alguses avanev vaatepilt kinnitas Rudolf Pehter varasemalt väljaöeldud sõnu, et puukoolides kasvavate/müüdavate istikute väärtus tõuseb, müügiplatsil aga kahaneb.
Miks? Puukoolis on võimalik taime ümberistutamine suuremasse anumasse, et juurestik saaks edasi kasvada ja taim kosuda. Müügiplatsil seevastu ootab taim vaid oma ostupäeva ning mida kaugemale see venib seda kiduramaks taim jääb.
Siiski leiab nii müügiplatsidelt kui puukoolidest sobivaid istikuid, kuid sügiseste sooduskampaanite suhtes tuleb olla tähelepanelik ja kriitiline, sest ka ülikallilt (2000-3000 krooni) hinnalt soodsale (üle 1000 krooni) potsatanud jaapani mänd 'Negishii'(Pinus Parviflora) ning Kanaaridelt pärinev hibiscuse põõsas(Hibiscus
Syriacus) jätavad õhku küsimuse: kas need istikud ikka Eesti talvekülmad üle elavad?

Otsusta istiku ost külmakindluse järgi.
Et Eesti talved on tujukad: kord külmetab, kord sulatab, tuleb sügisesel istutamisel olla ettevaatlik külmakartlikke puude-põõsastega.
Külmaõrnade puude-põõsastena hakkasid soodusmüükides silma luudpõõsas, leetpõõsas, karvane korbusia, iileks, verev tuliastel,rododendronid ja roosid. Ka perovskia, kerria, kauni veigela, ligusteri, kolkvitsia istutamist ei tohiks jätta sügisesse. Nende parim istutusaeg on kevadel ning ka siis maksab otsida soe ja päikesepaisteline kohta kruusasel pinnal.
Samuti avaldasid Pehter ja Aaspõllu kahtlust, kas Eesti kliimasse sobib hariliku jalaka sort 'Wredei' ning sügisel purpurpunaseks värvuv kämmalvaher.
Siiski tehti kämmalvahtrale ka mööndus - sobib rannikuäärsele alale, kus on kuivem ja poolvarjuline tuulte eest kaitstud koht.

Vaata istikule tõsiselt otsa
Kaubanduskeskuste juures olevad aianduskeskused hakkavad vaikselt otsi kokku tõmbama, sestap on pinnad oluliselt hõredamad kui puukoolide omad. Kahjuks on järelejäänud istikud kehvakesed ning iga ostu eel soovitavad asjatundjad taimele "sügavalt silma" vaadata. Kui juba muidu igihalja sookaili puhmas on 2/3 osas kollaseks tõmbunud on kahtlane, kas taim üldse kevadet näeb. Samuti nägime müügiplatsil metasequoia taime, mille pott ilmselgelt taimele juba ammu väikseks jäänud ning mille juurestik kängunud.
Eriti halvaks tunnuseks peab Aaspõllu sügisest pungas istikut. "No sellega pole teha enam midagi - surnud, mis surnud, " on Aaspõllu pahane, et "kuivanud vitsa" veel üldse müügiks pakutakse.
Sügisel tõmbavad ostma ennast just lehtpuud-põõsad, mis endale kireva lehestiku saavad. Sellisteks on nii tiivuline kikkapuu kui ka kukerpuu. Ehkki ka kukerpuu võib kargemates talvedes häda saada, on tema eelis hilisem taastumine.
Ometi leidub ka taimi, mis hoolimata oma rääbakusest ja koltumisest sobivad sügisel istutamiseks. Neid pole küll teab mis palju, aga mainimist väärivad siiski.Hoolimata kollakast värvusest sobib sügisel istutada püsikuid: murtudsüdant ja hostasid. Need isendid on külmakindlad ja ka muidu vastupidavad.

Leib, vorst ja kanada kuusk
Kui müügiplatsid puukoolidega võrreldes on kehvemas seisus, siis taimemüük suures marketis on taimede seisukohalt lausa shokiteraapia leiab Rudolf Pehter, kes nõutult istikute vahel jalutab, üht ja teist potti liigutab ja lähemalt okaspuid katsub.
Just sellise katsumise kaudu saab aru, et näpu vahel elupuu pehmelt nätskena tunduv puuvõra viitab puu kehvale seisundile, seevastu jäik võra annab tunnistust tugevast istikust.
Praegu pakutavatest istikutest jäid silma Hollandist pärinevad hariliku elupuu sort 'Golden Globe' ja kanada kuusk 'Conica', mille istikute kvaliteet näis küsitav.
Kui müügiplatsil viitasid Aaspõllu ja Pehter taime kiratsemisele ja sealt tulenevatele ohtudele, siis puukoolides hoiatavad nad hoopis ülepoputatud istiku eest. Liiga särav, lopsakas ja supervälimusega taim viitab üleväetamisele, mis on istikule samasuguseks puuduseks nagu ka alaväetamine, sest "ülitaim" saab välitingimustes shoki ja on kerge hukkuma.Siin kohal jäid silma jämedate ja ligi 1 meetriste lopsakate kasvudega forsüütia ja hõlmikpuu taimed,mis olenemata sügisest olid täiesti puitumatta,seega kindlale talvehukule määratud.
Üldse soovitavad asjatundjad olla Hollandi puuistikute suhtes kriitilisemad, mõelda suurtele erinevustele Hollandi - Eesti kliimas ja eelistada ikka Eestimaist või siis meile lähemalt pärit taimi.Kas või Lätist,Leedust,Soomest,Poolast.Taime etiketi seaduse järgi peab taimedel olema märgitud taime päritolu.

Soodushinnad ja leiunurgad
Kindlasti ei tähenda sügisene soodusmüük mitte ainult odavat väljamüüki kehvadele taimedele. Oli rõõmustav näha tõepoolest soodsaid pakkumisi, mida aiapidaja võiks ära kasutada.
Nii näiteks soovitab Aaspõllu julgelt kõiki astilbe sorte, mis talvituvad hästi. Samuti kitseenelast, jaapani enela sorte, kontpuud, aed-hortensia suureõielist vormi. Kõik marana sordid on sügiseseks istutamiseks sobivad- jägige ainult, et koos marani taimega kaasa ei tuleks mõnelpool müügikohas esinevad kilptäid.
Kindlasti palub Aaspõllu soovitada aeda veel vähetuntud värd-ebajasmiini 'Lemoinei', millel on suvel ilus lehestik ja lõhnavad õied. Mägivõlupõõsas sobib samuti sügiseseks istutuseks, juba juunis võite näha tal püstjaid valgeid õiekobaraid ning sügisel ilusat värvilist lehestikku.
Vana tuntud metsviinapuud müüakse praegu eriti soodsa hinnaga ning tema istutamismured on küll välistatud.
Ja ärge unustage krüsanteeme ja kanarbikke - need mitmevärvilised õied loovad õige sügismeeleolu!

Sidebar

* ehkki suvelillede hinnad on langenud lausa paari kroonini, on nende ost ja istutamine tühi töö- ilu vaid paariks päevaks:öökülm võtab nad omaks
*rääbakat ja sügisel pungadega istikut ära osta, see on hukkumisele määratud taim
*Kanaaridel või Jaapanis kasvavate taimede ost on riskantne- uuri kindlasti taime külmakindlust!
*kollaseks tõmbunud okaspuu kannatab väetise vaeguse all- riskantne ost sügisel!
*istiku sees olevad kollakad okkad on okaspuu tavaline okkavahetus: esineb nii elupuul, kui männil.
*ka suurte istikute (puud-põõsad) koju transportimisel kata istikute juurepall, et see ära ei kuivaks.
*Kanarbikud, eerikad ja krüsanteemid- suur valik, soodne hind: kaunista koduaeda, treppi või terrassi
*kui kahtled taime nimes, külmakindluses küsi nõu asjatundjatelt!

Eesti Dendroloogia Selts:6 440 045
Ellamaa Arboreetum:5082615
8)
Rudolf
Nurga puukool

Vasta